Local Organizing Committee
Fritz Riehle, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany (Chair)
Martina Bäumler, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Eva-Maria Berber, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Eberhard Claus, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Andre Grote, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Christine Haubold, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Ingrid Herrmann, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Ekkehard Peik, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Dirk Piester, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Carl-Otto Weiß, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Robert Wynands, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany

Executive Committee
Claude Audoin, France
Elio Bava, INRIM, Italy
Raymond Besson, Laboratoire de Chronométrie Electronique Piézoélectricité, France
Marcel Ecabert, FSRM, Switzerland
Vincent Giordano, CNRS - LPMO, France
Lute Maleki, Jet Propulsion Laboratory, USA
Fritz Riehle, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Giorgio Santarelli, LNE-SYRTE, France
Bernard Schlueter, FSRM, Switzerland
Pierre Thomann, Observatoire Cantonal de Neuchâtel, Switzerland
Michael Underhill, University of Surrey, UK

Technical Program (Scientific) Committee
Andreas Bauch, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany (Chair)
Jean-Pierre Aubry, Oscilloquartz SA, Switzerland
Claude Audoin, France
Elio Bava, INRIM, Italy
Laurent-Guy Bernier, METAS, Switzerland
Raymond Besson, Laboratoire de Chronométrie Electronique Piézoélectricité, France
Emmanuel Bigler, Laboratoire de Chronométrie Electronique Piézoélectricité, France
Jean-Simon Boulanger, National Research Council of Canada, Canada
Roger Bourquin, Laboratoire de Chronométrie Electronique Piézoélectricité, France
Michel Brunet, CNES, France
Giovanni Busca, Switzerland
André Clairon, LNE-SYRTE, France
Gerrit De Jong, NMI Van Swinden Laboratory, The Netherlands
Andrea De Marchi, Politecnico di Torino, Italy
Pascale Defraigne, Observatoire Royal de Belgique
Noël Dimarcq, LNE-SYRTE, France
Bernard Dulmet, Laboratoire de Chronométrie Electronique Piézoélectricité, France
Marcel Ecabert, FSRM, Switzerland
Christopher Ekstrom, US Naval Observatory, USA
Pekka Eskelinen, Helsinki University of Technology, Finland
Jeremy Everard, University of York, UK
Steve Feltham, European Space Agency ESTEC, The Netherlands
Michael Garvey, Symmetricom TRC, USA
Patrick Gill, National Physical Laboratory, UK
Vincent Giordano, CNRS - LPMO, France
Aldo Godone, INRIM, Italy
Philippe Guillemot, CNES, France
Jörg Hahn, European Space Agency ESTEC, The Netherlands
Jens Hammesfahr, DLR IKN, Germany
Daniel Hauden, CNRS - LPMO, France
Kurt Hilty, METAS, Switzerland
Carl Hruska, York University, Canada
Masami Kihara, College of Science and Technology, Nihon University, Japan
Peter Krempl, AVL List GmbH, Austria
Pierre Lemonde, LNE-SYRTE, France
Luca Lorini, INRIM, Italy
Eric Luvisutto, CNES, France
Lute Maleki, Jet Propulsion Laboratory, USA
Demetrios Matsakis, US Naval Observatory, USA
Bernd Neubig, Axtal, Germany
Rodriguez Juan Palacio, Real Instituto y Observatorio de la Armada, Spain
Ulrich Peier, Dr. U. R. Peier Engineering, Switzerland
Ekkehard Peik, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Dirk Piester, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Fritz Riehle, Physikalisch-Technische Bundesanstalt, Germany
Christophe Salomon, Ecole Normale Supérieure, France
Giorgio Santarelli, LNE-SYRTE, France
Bernard Schlueter, FSRM, Switzerland
Wolfgang Schlüter, Institut für Angewandte Geodäsie, Germany
Patrizia Tavella, INRIM, Italy
Pierre Thomann, Observatoire Cantonal de Neuchâtel, Switzerland
Dmitry Tsarapkin, MPEI (TU), Russia
Philip Tuckey, LNE-SYRTE, France
Pierre Uhrich, LNE-SYRTE, France
Michael Underhill, University of Surrey, UK
Rainer Unverdross, Unverdross Technik, Germany
Jacques Vanier, Canada
Peter Wolf, BIPM, France
Walter Zingg, Rolex SA, Switzerland